Шетелдік профессор БҚУ студенттеріне дәріс оқыды

2023 жылдың қыркүйек айының 1-27-сі күндері М.Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің Тарих, экономика және құқық факультетінің Әлеуметтік ғылымдар білім беру бағдарламаларының «Халықаралық қатынастар» және «Аймақтану» білім беру бағдарламалары  студенттеріне «Шығыс пен Батыс арасындағы қарым-қатынастар контекстіндегі Орталық Азия» атты Неаполь (Италия) Шығыс университетінің профессоры, PhD докторы Лоренцо Публичидің айлық оқу курсы өтті. Курс барысында «Орталық Азия тарихындағы Ұлы Жібек жолы», «Қазіргі кезеңдегі Орталық Азия елдерінің өзекті мәселелері», «Орталық Азияның логистикалық әлеуеті: геосаясат және заманауи сын-қатерлер», «Жаңа әлемдік тәртіптің қалыптасуы жағдайындағы Орталық Азиядағы негізгі аймақтық субъектілердің сыртқы саяси стратегиялары», «Орталық Азия аймағындағы аймақтық қауіпсіздіктің ерекшеліктері» және т.б. тақырыптардағы дәріс оқылды. Сонымен қатар шетелдік баспаларда жариялауды үйрету шеберлік сағаттары, «Орталық Азиядағы демографиялық және көші-қон үрдістері» тақырыбындағы дөңгелек үстел өтті, аталған шараларға  университеттің профессорлық-оқытушылық құрамы мен студенттер, магистранттар  қатысты.

2023 жылғы 22 қыркүйекте М. Өтемісов атындағы БҚУ Тарих, экономика және құқық факультетінде  "Халықаралық қатынастар жүйесіндегі Орталық Азия: тарих және қазіргі заман" тақырыбында халықаралық ғылыми-теориялық конференция өтті. Бұл конференция философия ғылымдарының докторы, Неаполь Шығыс университетінің профессоры Лоренцо Публицаның "Шығыс пен Батыс қатынастары контекстіндегі Орталық Азия" оқыту курсының бағдарламасын іске асыру шеңберінде өтті.

Конференция тақырыбының өзектілігі жаңа әлемдік тәртіптің қалыптасуы жағдайында Орталық Азия жетекші мемлекеттердің назарын өзіне аударады, маңызды стратегиялық позицияларды алады, Батыс пен Шығыс арасындағы байланыстырушы буын ретінде әрекет етеді. Орталық Азия елдері өздерінің жеке басын сақтауға, өздерінің ұлттық мүдделерін ілгерілетуге және қорғауға бағытталған дербес сыртқы саясатын құруға ұмтылады. Конференцияны Тарих, экономика және құқық факультетінің "Әлеуметтік ғылымдар" білім беру бағдарламасының ПОҚ ұйымдастырды.

Конференцияның негізгі бағыттары:

• Орталық Азия аймағындағы интеграциялық процестер;
    • өңір елдерінің әлеуметтік-экономикалық дамуы;
    • аймақтағы көші-қон процестері;
    • этно-әлеуметтік және этносаяси қақтығыстар және оларды реттеу перспективалары;
    • аймақтық қауіпсіздік мәселелері;
    • аумақтық проблемалар және шекаралық дауларды реттеу;
    • аймақтың экологиялық мәселелері;
    • жаңа сын-тегеуріндер мен қауіптер контекстіндегі өңір елдерінің халықаралық ынтымақтастығы.

Конференция онлайн және офлайн форматта өткізілді. Конференция жұмысына Италия, Польша, Ресей ғалымдары, М.Өтемісов атындағы Батыс Қазақстан университетінің оқытушылары және Қазақстанның басқа да жоғары оқу орындары студенттері, магистранттары қатысты.

Конференция өңірді дамыту мәселелерінің тұтас спектрін талқылауға арналған алаңға айналды. Конференцияға қатысушылар өз сөздерінде Орталық Азияның геосаяси, стратегиялық жағдайының бірегейлігін, интеграциялық процестердің ерекшеліктерін, Орталық Азия мемлекеттерінің әлеуметтік-экономикалық даму проблемаларын атап өтті. Жаңа тәуекелдер мен қауіптер жағдайында Орталық Азия елдерінің өңірлік қауіпсіздігі мәселелері ерекше қызығушылық тудырды.