ОҚЫТУШЫЛАРҒА

Археология, антропология және этнология зерттеу зертханасы

Жетекшісі - Клышев Ерлан Ерсайнович, тарих магистры
    Мекен-жайы: БҚО, Орал қаласы, Студент көшесі, 1, каб. 210
    Байланыс телефоны: 8 (7112) 26 03 68
    Археология, антропология және этнология зерттеу зертханасы өз қызметін ғылым және халықаралық байланыстар бөлімінің зертханасы туралы ереже негізінде оның жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырады.
    Миссиясы:
    Мемлекеттік лицензия негізінде тас ғасыры, қола, ерте темір дәуірі және орта ғасыр ескерткіштерінде іргелі археологиялық зерттеулер (барлау, қазба жұмыстары, мониторинг) жүзеге асырылады. Негізгі бірлесе жүргізілуде антропологическими және этнологическими зерттеулермен үшін мақсатты зерттеу этникалық өзара іс-қимыл археологиялық-этнографиялық аспектіде халықтың Орал өңірі. Хронологиялық шеңберлер: қола ғасыры-ерте темір дәуірі-орта ғасыр – жаңа кезең (XVIII-XX ғғ. мысалы: БҚО аумағында табылған Кіші жүз хандарының жерлеу орындары).
    Мақсаттар:
    -Орал өңірі халқының ежелгі заманнан қазіргі кезеңге дейінгі жерлеу салтының физикалық-краниология және ерекшелігі туралы, сондай-ақ БҚО-дан тыс орналасқан басқа да ескерткіштер туралы барынша ақпарат алу.
    - Орал өңірі ескерткіштерінің керамикалық материалдарының деректер базасын жасау.
    - Орал өңірі ескерткіштерінің нумизматикалық материалдарының деректер базасын құру және тарихи хронологиялық рамкаларды қалпына келтіру.

Қызметтің негізгі бағыттары:
    - Студенттердің археологиялық практикасынан өту, сондай-ақ магистранттардың біліктілігін арттыру үшін, жергілікті Әкімшілікпен бірлесіп, қамқорлыққа алынған ұйым ретінде ескерткіштердің орнында тірек археологиялық база құру.
    - Ең көп таралған археологиялық материал болып табылатын керамикалық бұйымдарды табу және зерттеу. Табылған керамика негізінде зерттеудің кең спектрін жүргізу – типология мен статистикалық деректер базасын құрудан бастап химиялық-физикалық құрамды анықтағанға дейін.
    - Ескерткіштің күнін дәл анықтауға мүмкіндік беретін нумизматикалық материалдарды зерттеу. Табылған материалда типология мен статистикалық деректер базасын құрудан бастап химия – Физикалық құрамын анықтағанға дейін тарих ағымын зерттеудің кең спектрін жүргізу қажет.